30 września, 2021

Naturalne świece, świece z wosku sojowego. Co trzeba wiedzieć?

Naturalne świece, świece z wosku sojowego. Co trzeba wiedzieć? To kolejny etap w świadomym wyborze produktów, którymi się otaczamy. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie produktami naturalnymi, zdrową żywnością, kosmetykami, ekologią. Naturalne świece, które nie szkodzą domownikom to konsekwentny wybór na drodze do zdrowszego stylu życia.

świece sojowe zapachowe

Naturalne świece, czyli  jakie?

Świece naturalne to alternatywa do dobrze znanych świec parafinowych. Parafina to pochodna ropy naftowej. Unikamy jej w kosmetykach, dlaczego więc mielibyśmy wdychać jej opary? Osoby wrażliwe na tego typu czynniki znają bardzo dobrze bóle głowy towarzyszące paleniu świec parafinowych. Powodowane są przez toksyczne składniki świec parafinowych oraz knoty z zawartością ołowiu (o których niewiele się mówi na głos), dodatkowe środki chemiczne stabilizujące mieszaninę z woskiem. 

Naturalne świece to zdrowy wybór. Świece tworzone z naturalnych wosków pochodzenia roślinnego lub z wosku pszczelego, najlepiej bez dodatkowych składników jak stabilizatory, wzmacniacze zapachu czy barwniki. Świece te są odpowiednie dla alergików, wrażliwych nosów, osób które cenią swoje zdrowie. 

polskie świece sojowe

Na co zwrócić uwagę kupując naturalne świece?

Kupując świece oznaczone jak naturalne, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • z jakiego wosku produkowana jest świeca
  • czy posiada dodatkowe składniki, które nie są niezbędne np. barwniki, wzmacniacze, ozdoby (należy je usuwać podczas palenia)
  • jaki knot posiada świeca - czy jest ekologiczny, wolny od metali ciężkich, czy sprzedawca ma świadomość jego zawartości
  • zapach lub jego brak, według twoich preferencji
  • czy użyte kompozycje zapachowe w świecy są przeznaczone do produkcji świec - to bardzo ważna kwestia, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele świec, których olejki zapachowe nigdy nie powinny znaleźć się w świecach np. olejki eteryczne, które przy spalaniu są toksyczne dla człowieka (olejki eteryczne zachowują swoje właściwości np. w dyfuzorach, bez podgrzewania i tak powinny być stosowane)
świece sojowe zapachowe

Świece roślinne, wegańskie

Świece wegańskie, świece roślinne, odpowiednie dla wegan. Jako wegetarianka wiem jak ważny jest to temat. Do wyboru jest kilka rodzajów wosków roślinnych, z których każdy ma jeszcze kilka odmian. Najpopularniejsze woski roślinne to:

  • wosk sojowy
  • rzepakowy
  • wosk kokosowy
  • blendy powyższych

Świece z wosku sojowego 

Prym w naturalnych świecach wiodą świece sojowe. Ich popularność rośnie od 2 lat, stając się niemal trendem! Świece z wosku sojowego są przyjemne w paleniu, pięknie oddają zapachy, nie są toksyczne, nie kopcą, mają niską temperaturę topnienia dzięki czemu szybko wypełniają pomieszczenie zapachem. Ich niewątpliwą zaletą jest również to, że są zmywalne wodą z mydłem.

Świece sojowe palą się o około 30-50% dłużej niż świece parafinowe, co warto wziąć pod uwagę, również ze względu na cenę. Z pozoru niewielka świeca sojowa, może palić się tak samo długo jak jej parafinowy odpowiednik o dwukrotnie większej pojemności.

Naturalne świece sojowe produkowane są przez rękodzielników, małe manufaktury, a także przez masowych producentów, którzy już dostrzegli aktualny trend. Kupując świecę sojową z produkcji masowej np. w markecie czy sieciówce, niestety nie masz możliwości zapytania o szczegóły. Na etykiecie świec z sieciówek zwróć uwagę na słowo “blend” (co jest blendem np. soja, czy soja z innym woskiem), ponieważ może się okazać, że z pozoru sojowa świeca, zawiera w składzie większość parafiny.

świece sojowe najlepsze

Świece z wosku pszczelego

Wosk pszczeli to prawdopodobnie pierwszy wosk, z którego produkowano świece. Najbardziej naturalny wosk występujący w przyrodzie, natomiast nie jest to wosk roślinny. Wosk pszczeli, jak sama nazwa wskazuje produkowany jest przez pszczoły. Świece z takiego wosku to produkt niemal luksusowy, wosku jest niewiele, jest najdroższym dostępnym woskiem jako półprodukt. 

Naturalne świece z wosku pszczelego same w sobie wydzielają naturalny zapach, lekko skwierczą podczas topienia i pięknie wyglądają. Kupisz je w pasiekach, sklepach z naturalnymi produktami ale także w popularnych marketach.

Świece sojowe kod rabatowy 

Na zakończenie mam dla Ciebie kod rabatowy na moje świece sojowe. Twój kod rabatowy na świece sojowe -10% to “czytam”. Zobacz świece w sklepie tutaj.

-10% kod: czytam

Arleta

stworzyłam namoru, bloguję o podróżach i pracy online

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Dołącz do namoru na instagramie i TikToku @namorupl

świece sojowe

świece sojowe, bez barwników oraz wzmacniaczy zapachu. Ręcznie robione na Śląsku, z certyfikowanych europejskich wosków sojowych i olejków zapachowych.
© namoru.pl 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram